Kuweta dla kota – jak wybrać?

Kuweta dla kota – jak wybrać?

Kuweta dla kota – jak wybrać?

Zakup lub przygarnięcie kociaka do mieszkania wiąże się z różnymi dodatkowymi wydatkami. Potrzebuje on różnych akcesoriów dzięki którym będzie się czuł w nowym miejscu jak w domu. Jednym z przedmiotów, które koniecznie należy zakupić jest kuweta – zakup dobrą kuwetę dla kota. Koty są różne, jedne małe, inne duże dlatego również kuweta dla kota powinna zostać odpowiednio dopasowana do potrzeb konkretnego kota. W tym artykule spróbujemy przybliżyć jak wybrać idealną kuwetę dla swojego kota.

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę przed zakupem kuwety jest wielkość kota, który będzie z niej korzystał. Przy małych kotach najlepiej wybrać niewielką kuwetę o niskich brzegach tak, aby kot mógł swobodnie się do niej dostać, przy dużych osobnikach kuweta dla kota może być większych rozmiarów i o wyższych brzegach. Na rynku dostępne są różne rozmiary kuwet np. 27×37, 37×47 i 54×45 cm. Dodatkowo przy wyborze rozmiaru kuwety należy również wziąć pod uwagę jego owłosienie, które może nie zmieścić się do niektórych rodzajów kuwet zamkniętych.

Kuweta dla kota również powinna być dostosowana do wieku zwierzaka dla którego została zakupiona. Małe kocięta nie pokonają wysokich brzegów dlatego lepiej wybrać dla nich produkt, którego brzegi mają maksymalnie 7 cm. Dorosłe osobniki spokojnie poradzą sobie z przekroczeniem wyższych progów.

jaka kuweta dla kota

Rynek zoologiczny oferuje wiele różnych kuwet dla kotów różniących się nie tylko rozmiarem. Wyróżnia się dwa postawowe rodzaje kuwet: kuweta dla kota otwarta i zamknięta. Ta pierwsza przeznaczona jest przede wszystkim dla młodych kociąt. Druga opcja przeznaczona jest dla kotów większych (po 12 tygodniu życia) oraz dorosłych osobników, którzy preferują korzystanie z kuwet zamkniętych. Na czym polega różnica? Kuweta dla kotów otwarta nie posiada żadnych dodatkowych ścianek. Przypomina miskę o niskich brzegach do której wsypuje się żwirek. Jest odpowiednia dla każdego kota jeśli tylko odpowiednio dostosujemy jej rozmiar do kota, który będzie z niej korzystał. Kuweta zamknięta przypomina budkę do której kot może się dostać za pomocą specjalnych drzwiczek lub otworu. Przeznaczona jest przede wszystkim dla kotów dorosłych, ponieważ młode kocięta nie poradzą sobie z dostaniem się do takiej kuwety. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że wszelkie nieprzyjemne zapachy pozostają w środku a żwirek nie wysypuje się poza kuwetę.

Właściciele kotów, którzy dysponują większym budżetem mogą zdecydować się na nowoczesne kuwety takie jak: kuweta z podwójnym dnem czy kuweta dla kotów samoczyszcząca. Kuweta wyposażona w podwójne dno znacząco przyśpiesza czyszczenie ponieważ odchody są transportowane do drugiego, wymienialnego dna. Posiadacze kuwety samoczyszczącej w ogóle nie muszą jej czyścić jest ona bowiem wyposażona w specjalne czujniki, które uruchamiają się po skorzystaniu z niej przez kota.

Podsumowując kupując kuwetę dla kota najważniejsze jest to aby wziąć pod uwagę jego wiek i rozmiar. Dla małych kotów najlepsza będzie kuweta otwarta o niedużych rozmiarach i niskich brzegach dzięki której kociak będzie mógł łatwo się do niej dostać. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się u kotów dużych, które preferują kuwety zamknięte. Przy korzystaniu z za małej kuwety koty mogą rozsypywać jej zawartość zanieczyszczając przy tym powierzchnie dookoła niej.

Jacek Gorski

    Comments are closed.