Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Z uwagi na swoje niewielkie wymiary jest świetną opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość większą, w szczególności jeśli planujemy trzymać w niej kilka zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wypadają poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest znacznie twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo utrzymać porządek w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpiecznie, gdyż będzie mieć kryjówkę, do której może skryć się na odpoczynek lub ochłonąć, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów

Jacek Gorski

    Comments are closed.