W jaki sposób wybrać rasę psiaka korzystną dla Ciebie?

W jaki sposób wybrać rasę psiaka korzystną dla Ciebie?

To, iż psiak jest najwspanialszym przyjacielem człowieka nie podlega żadnej pogawędce. Ten futrzasty przyjaciel, jest wierny człowiekowi bez względu na jego zawartość portfela oraz warunki, w których przebywa. Dla niego liczy się tylko przyjacielskie spojrzenie oraz dotyk ciepłej pomocnej dłoni.


Kiedy szczeniak dorasta…


Ludzie, którzy planują zakup bądź adopcję czworonoga, bardzo często choćby nie pomyślą nad doborem tej rozsądnej rasy, która będzie pasowała ich potrzebom i dodatkowo sposobowi życia. Wygląd pieseczka i jego cudowny pyszczek wystarczają, by futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem przemiły pies bardzo szybko dorasta i gospodarz nawet nie zaobserwuje, kiedy zamienia się w dużego psiaka, którego wygląd nie zawsze odpowiada życzeniom pana. Dzieje się tak, gdy piesek zostaje wzięty jako szczeniak, oraz pochodzenie jego rodziców nie zostało odkryte. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie założyć, jak duży psiak wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego adoptowanie, niezależnie od jego cudownych oczek i zabawnego pyszczka.


Żywy pies i ospały człowiek


Decydując się na posiadanie psa, wypada dobrze zapoznać się z jego odmianą, aby wraz z nim tworzyć zgrany oraz szczęśliwy związek. Psiaczki wymagające multum ruchu i także spacerów,nie będą czuły się radosne, posadzone w czterech ścianach przez większą część dnia. Decydując się na pieski myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, lub psy gończe, trzeba mieć świadomość, że to niewiarygodnie ruchliwe zwierzaki, które pragną wyczerpujących spacerów oraz niezliczonych gier ruchowych. Inaczej znużone będą niszczyły sąsiedztwo, w którym przebywają, prowokując swoich właścicieli do szewskiej pasji. Stąd sympatycy relaksu na kanapie, przed telewizorem czy z książką w dłoniach powinni zapomnieć o takich rasach.


Pies obronny czy do towarzystwa?


Którykolwiek przyszły właściciel psiego czworonoga, powinien dobrze ustalić swoje oczekiwania w stosunku do nowego pieseczka. Jeśli poszukuje przyjaciela, którego będzie mógł gdziekolwiek ze sobą brać, idealnie sprawdzą się tu pieski małe, które spokojnie zmieszczą się w dowolnym pojeździe lub koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki plus sznaucery miniaturowe oraz buldożki francuskie wspaniale nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na małe wymiary mogą uczestniczyć ze swoim panem podczas jego urlopów i wakacji.

Tymczasem małe psy mimo własnego wspaniałego wyglądu, nie zagwarantują człowiekowi takiego bezpieczeństwa, jak czworonogi obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski lub dog niemiecki, z pewnością spowodują niepewność oraz obawy przed obcymi, efektywnie ich zniechęcając. Jeśli w domu przebywają malutkie dzieci, których zachowanie często jest nieobliczalne, lepiej nie decydować się na psa obronnego, gdyż niewłaściwie prowadzony może prawdopodobnie wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość i także wagę.

Pies zaczepny tylko dla kompetentnych właścicieli

Pies agresywny to stworzenie, które domaga się od właściciela przedstawiania odpowiednich dokumentów, przystających na jego posiadanie. Pieski odmian agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash oraz moskiewski stróżujący potrzebują dobrej tresury już okresie szczenięcym i umiejętnego prowadzenia psa, co ma zapobiegać powstawaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy szczególnie dokładnie zaznajomić się ich rasami, ażeby trafnie wyselekcjonować tę odpowiednią, zgodną z potrzebami, oczekiwaniami i także stylem życia człowieka, ponieważ jedynie wtedy relacja z czworonogiem będzie skutkowała przywiązaniem i także obustronną miłością.

hurtownia zoologiczna kraków

Jacek Gorski

    Comments are closed.